Hoppa till huvudinnehållet

SwedenGullberg & Jansson 
(GJAB)

SwedenGullberg & Jansson

· Spotlight Stock Market
· Valuta i SEK
Spotlight Stock Market
Senast
56,2
Idag %
−1,23%
Idag +/-
−0,7
Köp
56,0
Sälj
56,8
Högst
57,4
Lägst
56,2
Omsatt (Antal)
2 335
· Spotlight Stock Market
· Valuta i SEK
Spotlight Stock Market

SwedenGullberg & Jansson 

SwedenGullberg & Jansson

· Spotlight Stock Market · Valuta i SEK
· Valuta i SEK
Spotlight Stock Market
Senast
56,2
Utveckling idag
−1,23%
−0,7
Köp
56,0
Sälj
56,8
Högst
57,4
Lägst
56,2
Omsatt (Antal)
2 335

Orderdjup

Ingen data hittades

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Volymvägt snittpris (VWAP)
56,4
VWAP
56,4
Omsättning (SEK)
131 776

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Shareville

  • https://www.svt.se/nyheter/lokalt/halland/pool-boom-i-sverige-det-har-okat-nat-otroligt
    2
    3
    21 apr. 2021
    Borde kunna bli en bra rapport. Någon hos Avanza dumpar dock aktien idag. De har sålt ned aktien 5kr
    1
  • Attraktivt bolag på längre sikt. Pros: De har vuxit under en längre tid i en stadig och jämn takt. Dom har en egen liten nisch, noterbart låg skuldsättning och kassaflödet ser bra ut. Ränteläget ser jag också som fördelaktigt - detta kan dock slå öv
    3
    0
  • VD Peter Bäck i Aktiespararnas VD-podd https://podcasts.apple.com/se/podcast/betalt-samarbete-aktiespararnas-vd-poddare-peter-b%C3%A4ck/id946937776?i=1000444205015
  • # Gullberg & Jansson: Rapportspek för en rekordsommar *Av: Daniel Hniopek* Vad kan sälja bättre i den stekheta sommarvärmen än poolprodukter och pooltillbehör? Gullberg & Jansson är en distributör av just sådant. Trots kraftig tillväxt föregående år
    1
    0
  • Nu finns klippen från SvD #Borsplus #Temadag Lönsamma Småbolag. Här med #GullbergJansson: https://twitter.com/svdborsplus/status/908292388950507520
Gå med i konversationen på Shareville
Anslut dig till en gemenskap av passionerade investerare.
Kommentarerna ovan kommer från shareville.se och har varken redigerats eller granskats av Nordnet. De innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna.

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Orderdjup

Ingen data hittades

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Volymvägt snittpris (VWAP)
56,4
VWAP
56,4
Omsättning (SEK)
131 776

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Nyckeldata

  • P/E
    10,59
  • P/E*
    -
  • P/B
    4,13
  • P/S
    1,22
  • Utdelning/aktie
    1,50
  • EPS
    5,31 SEK
  • Direktavkastning
    2,67%
  • EPS tillväxt*
    -
  • PEG
    -
*Baserat på estimat

Finansiell översikt

Resultaträkning (MSEK)

category_local
2021202020192018
Nettoomsättning369190127103
Kostnad sålda varor2471288973
Bruttoresultat121623830
Rörelsekostnader52272526
Rörelseresultat6936135
Resultat efter finansiella poster6835135
Årets resultat5127103

Balansräkning (MSEK)

category_local
2021202020192018
Anläggningstillgångar86557
Omsättningstillgångar53212720
Eget kapital119684334
Långfristiga skulder95210
Kortfristiga skulder51271916
Skuldsättningsgrad (%)123,4242,5745,0145,8

Kassaflöde (MSEK)

category_local
2021202020192018
Kassaflöde från löpande verksamheten5332119
Kassaflöde från investeringsverksamheten0000
Kassaflöde från finansieringsverksamheten−9−3−10

Bolagsöversikt

Gullberg & Jansson har affärsidén att utveckla, marknadsföra och distribuera miljösmarta produkter för både privat och kommersiellt bruk. Huvudprodukter finns att finna inom grönyte-, swimmingpool-, och relax- och wellnessbranschen. Verksamheten drivs via flera dotterbolag, aktiva på den nordiska marknaden. Bolaget har sitt huvudkontor i Helsingborg.
  • Företagsnamn
    Gullberg & Jansson
  • VD
    Peter Bäck
  • E-post
    peter.back@gullbergjansson.se
  • Säte
    Helsingborg
  • Antal aktier
    8 715 844
  • Börsvärde
    490 MSEK

Om värdepapperet

  • Namn
    Gullberg & Jansson
  • ISIN
    SE0004576346
  • Sektor
    Material
  • Bransch
    Byggmaterial
  • Kortnamn
    GJAB
  • Introduktionsdatum
    2012-06-19
  • Antal ägare hos Nordnet
    512
  • Belåningsgrad
    -
  • Säkerhetskrav
    200%
  • Blankningsbar
    Nej