Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.

Kan vi fördela ränteutgifterna för Nordnets bolån för att optimera skattereduktion?

När du tar ett bolån på Nordnet öppnar vi 2 konton: ett bolånekonto där du ser skulden och ett aktie- och fondkonto där ränta och eventuell amortering debiteras från.

Om ni är två eller fler som äger bostaden tillsammans, måste alla delägare stå gemensamt på lånet och därmed äga båda kontona gemensamt.

Räntan är avdragsgill och rapporteras till Skatteverket som en kontrolluppgift. Om ni inte har begärt en annan fördelning, rapporterar Nordnet räntan jämnt fördelad. Är ni två låntagare rapporteras alltså 50% av räntan per person som en kontrolluppgift till Skatteverket. Vad som har rapporterats kan ni se i årsbeskedet för ert aktie- och fondkonto som publiceras under januari månad.


Det finns 2 sätt att fördela ränteutgifterna utöver Nordnets rapportering

  1. Ni kan själva fördela ränteutgifterna i era respektive deklarationer. Detta är en bra lösning om Nordnets inrapporterade fördelning inte är fördelaktig för er. Skatteverket beskriver hur ni går tillväga för att själva fördela ränteutgifterna.

  2. Ni kan be Nordnet att ändra ägarfördelningen på ert aktie- och fondkonto som används som räntedebiteringskonto. För att göra det skickar ni ett meddelande via inloggat läge och anger vilken ägarfördelning ni önskar ändra till. Varje låntagare måste stå för minst 1% av räntan. Om ni t.ex. är två personer kan den ena stå för 99% och den andra för 1% av räntan. Begäran måste skickas in senast 40 dagar innan årsskiftet för att ändringen ska gälla för innevarande år.


    OBS!
    Oavsett när ni ber Nordnet ändra ägarfördelningen på ert räntedebiteringskonto, kommer kontrolluppgifterna att rapporteras enligt den nya fördelningen för hela året.

    Efter årsskiftet kan vi inte ändra den historiska ägarfördelningen. Då måste ni själva justera den i era respektive deklarationer.