Stegrade vinstförväntningar på Kindred och Lindab

Hur har förväntningarna på börsbolagens vinster förändrat sig sedan bolagens senaste kvartalsrapport? Finwire har gjort en genomgång med hjälp av Factset-data över 90 bolag.

Vi kan konstatera att den samlade analytikerkåren har höjt vinstförväntningarna mest för Kindred, Lindab, Kambi och Volvo vad gäller helåret 2020. I andra vågskålen ligger NCC och Autoliv.

För Kindred väntas resultatet för helåret bli 30 procent högre jämfört med innan senaste rapporten. Kindred ökade både vinsten och omsättningen mer än vad analytikerna hade räknat med i Q2-rapporten. Sportevenemangen har kommit igång tidigare än vad bolaget själva trodde och antalet aktiva kunder hade ökat med 21 procent under de 19 första dagarna i juli, jämfört med motsvarande period året innan. Bolaget fortsätter också sin expansion i USA men sedan rapporten har aktien stigit blygsamma 4 procent.

Förväntningarna har även skruvats upp för Lindab med 23 procent. Tittar vi på aktiekursen så har den nästan ökat i paritet, upp 21 procent sedan rapporten.

Kambis vinstförväntning är upp 16 procent medan aktien har klättrat 9 procent. Lika mycket har Volvos aktie stigit. Här handlar det om ökade vinstförväntning med 13 procent.

Går vi istället över till bottenskiktet vad gäller förändring av förväntning så har konsensus för NCC sänkts med 15 procent. Noteras kan att byggbolagets vd i samband med rapporten uppgav att pandemin inte haft eller har någon direkt materiell påverkan på bolagets pågående projekt, medan det är svårt att förutspå kommande effekter. Sedan rapporten har aktien stigit 1 procent trots nedrevidering av förväntningarna.

Vinstförväntningarna för Autoliv är ner 12 procent men aktien har gått åt motsatt håll och stigit 15 procent.

Om vi bara tittar på ren börsutveckling så är det Hiq som klättrat mest med en uppgång på 46 procent sedan rapportdatum. Uppgången har eldats på av att riskkapitalbolaget Triton lagt och höjt sitt bud på it-konsulten.

Live casino-utvecklaren Evolution Gaming är istället det bolag som fallit mest sedan rapport. Aktien har haft en stark kursutveckling tidigare i år och bolaget överträffade förväntningarna både vad gäller omsättning och vinst i den senaste rapporten.

Prognoserna i tabellen är i rapportvaluta.

Sektor/bolagResultatmåttAktuell årsprognosFörändring prognos efter senaste rapportAntal estimatSenaste rapportAktiekursförändring från och med dag för senaste rapport
Bank och finans
AvanzaRörelseres f kreditförluster10728,0%32020-07-149,2%
HandelsbankenRörelseres f kreditförluster21529-2,0%142020-07-15-7,8%
NordeaRörelseres f kreditförluster3415-0,9%162020-07-170,7%
SEBRörelseres f kreditförluster247894,5%152020-07-15-7,2%
SwedbankRörelseres f kreditförluster191789,8%152020-07-177,6%
Betting
BetssonRörelseresultat, justerat10598,3%52020-07-21-9,6%
Evolution GamingRörelseresultat, justerat2818,0%62020-07-17-15,8%
KambiRörelseresultat, justerat1415,9%42020-07-248,5%
KindredRörelseresultat, justerat11530,3%52020-07-243,8%
LeovegasRörelseresultat, justerat390,6%32020-08-13-15,5%
NetentRörelseresultat, justerat8182,6%42020-07-17-16,2%
Bygg
Assa AbloyResultat före skatt109220,6%112020-07-17-3,6%
Beijer AlmaRörelseresultat, justerat438-0,6%32020-08-211,5%
JMRörelseresultat, justerat1656-2,8%42020-07-1417,6%
LindabRörelseresultat, justerat83023,0%32020-07-1721,0%
NCCRörelseresultat, justerat1493-15,5%32020-07-171,1%
PeabRörelseresultat, justerat26042,5%42020-07-178,2%
SkanskaRörelseresultat6972-3,3%52020-07-23-4,1%
SwecoRörelseresultat, justerat19853,2%42020-07-165,2%
SystemairRörelseresultat, justerat7657,7%42020-08-2612,3%
Finansiella tjänster
IntrumRörelseresultat, justerat46048,2%62020-07-23-3,7%
Fordon och komponenter
AutolivRörelseresultat, justerat334-12,0%142020-07-1714,9%
MekonomenRörelseresultat, justerat73411,9%32020-08-2114,4%
VolvoRörelseresultat, justerat1947812,8%212020-07-179,1%
VeoneerRörelseresultat, justerat-373182020-07-240,3%
Gaming
ParadoxRörelseresultat, justerat6750,0%52020-08-1113,3%
StillfrontRörelseresultat, justerat14312,7%52020-08-125,7%
Hälsovård
ArjoRörelseresultat, justerat8781,0%42020-07-17-1,4%
Astra ZenecaRörelseresultat, justerat7410-0,1%162020-07-30-2,2%
AttendoEbita7765,9%52020-07-2322,4%
ElektaRörelseresultat, justerat19396,8%142020-08-2625,1%
GetingeNettoresultat280415,7%122020-07-16-0,6%
HumanaRörelseresultat, justerat448-1,0%52020-08-207,7%
RecipharmRörelseresultat, justerat691-12,8%42020-07-279,4%
SobiRörelseresultat, justerat4424-4,6%82020-07-161,0%
Industrivaror och -tjänster
ABBEbita257812,8%202020-07-222,1%
AcademediaRörelseresultat, justerat90610,5%52020-08-284,8%
AddtechRörelseresultat, justerat10574,1%52020-07-1417,2%
Alfa LavalEbita723512,7%102020-07-21-2,0%
AlimakRörelseresultat, justerat3735,2%32020-07-233,3%
Atlas CopcoRörelseresultat, justerat196172,0%232020-07-16-4,4%
BravidaRörelseresultat, justerat13254,7%52020-07-1718,6%
EpirocRörelseresultat, justerat69291,4%182020-07-231,2%
GrängesRörelseresultat, justerat500-26,8%42020-07-160,0%
IndutradeRörelseresultat, justerat238610,6%52020-07-204,6%
InwidoRörelseresultat, justerat62513,6%32020-07-1515,4%
LagercrantzRörelseresultat, justerat4975,2%52020-07-1711,1%
LifcoRörelseresultat, justerat212315,5%42020-07-177,3%
LoomisRörelseresultat, justerat16871,0%62020-07-2420,3%
MuntersRörelseresultat, justerat77627,3%52020-07-1720,2%
NolatoRörelseresultat, justerat10479,5%32020-07-1722,7%
SaabRörelseresultat, justerat330311,7%62020-07-176,7%
SandvikRörelseresultat123523,5%222020-07-16-0,6%
SecuritasEbita49986,4%62020-07-29-1,5%
SKFRörelseresultat, justerat76703,5%212020-07-211,7%
TrelleborgRörelseresultat, justerat40039,7%92020-07-2015,0%
ÅF PöyryRörelseresultat, justerat14973,7%32020-07-1421,0%
IT
EricssonRörelseresultat, justerat248312,5%242020-07-179,7%
DoroRörelseresultat, justerat8721,0%32020-07-169,3%
HexagonRörelseresultat, justerat9083,7%132020-07-2412,5%
HiqRörelseresultat, justerat19012,7%52020-07-1645,5%
KnowitRörelseresultat, justerat2937,7%32020-07-1530,8%
NokiaRörelseresultat, justerat21134,3%262020-07-31-2,8%
TietoRörelseresultat, justerat32711,8%112020-07-24-6,3%
Kemisk industri
HexpolRörelseresultat, justerat1642-12,8%42020-07-178,2%
Konsumtionsvaror
Clas OhlsonRörelseresultat, justerat740-0,1%32020-09-09-14,9%
DometicRörelseresultat, justerat179027,9%102020-07-1617,4%
DustinRörelseresultat, justerat4222,7%42020-07-013,9%
EssityEbita18452-5,3%72020-07-132,4%
H&MRörelseresultat, justerat871-47,5%242020-06-26-1,4%
Swedish MatchRörelseresultat, justerat66252,1%152020-07-177,8%
ThuleRörelseresultat, justerat113810,2%52020-07-216,3%
Mat och dryck
AAKRörelseresultat, justerat2054-1,3%72020-07-172,5%
AxfoodRörelseresultat, justerat24031,1%52020-07-15-1,3%
CloettaRörelseresultat, justerat563-2,4%32020-07-14-0,5%
ICARörelseresultat, justerat56990,1%62020-08-192,5%
Scandi StandardRörelseresultat, justerat4822,0%42020-08-263,4%
Media
Catena MediaRörelseresultat, justerat420,1%32020-08-19-1,4%
MTGRörelseresultat, justerat510,5%42020-07-234,6%
Olja och gas
Lundin PetroleumEbitda18880,9%192020-07-30-9,3%
Resor och fritid
SASRörelseresultat, justerat-782142020-08-255,6%
ScandicRörelseresultat, justerat-497072020-07-17-12,4%
Råvaror
BolidenRörelseresultat, justerat704611,2%92020-07-2215,5%
Lundin MiningNettoresultat, justerat83187,8%182020-07-305,1%
Skog
Billerud KorsnäsRörelseresultat, justerat9890,6%82020-07-1710,5%
HolmenRörelseresultat, justerat21180,5%62020-08-1310,7%
SCARörelseresultat, justerat2229-22,3%102020-07-214,5%
Stora EnsoRörelseresultat, justerat6444,7%142020-07-2121,5%
Stål
SSABRörelseresultat, justerat-587142020-07-2116,3%
Sällanköp
NobiaRörelseresultat, justerat572-2,6%52020-07-2018,5%
NibeRörelseresultat, justerat32376,8%72020-08-19-5,9%
HusqvarnaRörelseresultat, justerat397815,4%82020-07-169,8%
ElectroluxRörelseresultat, justerat257941,4%152020-07-172,9%
Teleoperatörer
Tele2Ebitda101320,2%182020-07-151,1%
TeliaEbitda298940,7%212020-07-17-2,9%
Källa: Factset
Finwire
Finwire
Nyhetsbyrå

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
0 Kommentarer
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer