Stockholmsbörsen har haft en stark start på året, med OMXS30 upp cirka 7 procent. Förväntningar på rapportsäsongen och Donald Trumps återkomst som president har drivit uppgången, som endast kom av sig genom en tillfällig AI-relaterad dipp som även fick återverkning på den svenska börsen.
Rapportsäsongen inleddes starkt med Swedbank, som överträffade förväntningarna och höjde både utdelningspolicy och utdelning avsevärt.
Det var även upp till bevis för indextunga verkstadssektorn med Sandvik först ut. Ledningen ser ännu inte några tecken på att industrikonjunkturen är på väg att vända, men när återhämtningen väl tar fart räknar vd:n med islossning, andra halvan av 2025 närmare bestämt. Bolaget såg dock en högre orderingång än väntat och höjde samtidigt utdelningen vilket gladde marknaden.
Sandvik bekräftar också att det amerikanska affärsklimatet förbättrades under sista delen av kvartalet medan den europeiska efterfrågan är fortsatt dämpad.
Atlas Copco slog förväntningarna i tre av fyra verksamheter men backade efter osäkerhet kring Vacuumteknik. Sammantaget väntar sig ledningen att kundaktiviteten kommer ligga kvar på nuvarande nivå.
Getinge levererade en stark rapport med kraftigt förbättrade marginaler, särskilt inom ventilatorer. EQT och HMS Networks slog förväntningarna och höjde utdelningen, medan Dustin överraskade positivt efter tidigare vinstvarning. Dometic fick en skjuts upp på börsen efter att rapporten inte blev så dålig som befarat. Fritidsproduktbolaget har haft ett utmanande år bakom sig och vände till förlust i rörelseresultatet. Detta fick återverkningar genom att utdelningen nu sänks.
I andra vågskålen återfinns bland annat Ericsson nådde inte upp till förväntningarna på justerat ebita-resultat. En höjning av utdelningen av telekomjätten räckte inte för att rädda aktien som agerade sänke på börsen under rapportdagen.
Hygien- och hälsobolaget Essity bommade också förväntningarna och meddelade vd-byte. Med anledning av Donald Trumps tullhot gick bolaget ut med att de kan tänka sig att flytta mer av sin produktion till USA från Kanada och Mexiko om USA inför tullar.
Polymerbolaget Hexpol såg ett klart sämre rörelseresultat än väntat. Trots det föreslog styrelsen höjd utdelning. I ett slutkundsperspektiv handlar det framför allt om en svag efterfrågan från fordonskunder, medan en ökning sågs inom bygg och anläggning. Ledningen lyfter också fram att råvarupriser och försäljningspriser var sekventiellt stabila.
Åter till den indextunga banksektorn där SEB också har hunnit med att leverera sin Q4-rapport. Trots ett högre rörelseresultat än väntat höjdes inte utdelningen, något som var en besvikelse i marknadens ögon.
Som vanligt när det handlar om Q4-rapporter är utdelningen ofta i fokus. Volvo som har haft stor kassa de senaste åren höjde även denna gång utdelningen och gjorde en extrautdelning som sammantaget mötte marknadens förväntningar. För Tele2:s del handlade det istället om en sänkt utdelning.
Nedan en sammanställning av ett 20-tal av de viktigaste svenska rapporterna hittills:
| Bolag | Resultatmått | Utfall (miljoner) | Prognos (miljoner) | Avvikelse |
| Dustin Group | Ebita, justerat | 21 | 13 | 61,5% |
| Dometic | Ebita, justerat | 349 | 254 | 37,4% |
| HMS Network | Rörelseresultat | 106 | 78 | 35,9% |
| Getinge | Ebita, justerat | 2 143 | 1 577 | 35,9% |
| Swedbank | Rörelseresultat | 10 673 | 9 231 | 15,6% |
| Xvivo | Ebitda | 52 | 47 | 11,1% |
| Nordnet | Rörelseresultat, justerat | 919 | 847 | 8,5% |
| Avanza | Rörelseresultat | 728 | 679 | 7,2% |
| SSAB | Ebitda, justerat | 1 569 | 1 469 | 6,8% |
| Trelleborg | Ebita, justerat | 1 587 | 1 489 | 6,6% |
| SEB | Rörelseresultat | 10 069 | 9 467 | 6,4% |
| TF Bank | Rörelseresultat | 188 | 181 | 3,8% |
| Atlas Copco | Rörelseresultat, justerat | 10 029 | 9 757 | 2,8% |
| Alleima | Rörelseresultat, justerat | 584 | 572 | 2,1% |
| Sandvik | Ebita, justerat | 6 288 | 6 232 | 0,9% |
| Tele2 | Ebitda, justerat | 3 055 | 3 065 | −0,3% |
| Volvo | Rörelseresultat, justerat | 14 039 | 14 222 | −1,3% |
| Essity | Ebita, justerat | 4 969 | 5 217 | −4,8% |
| Ericsson | Rörelseresultat, justerat | 9,6 (miljarder) | 10,5 (miljarder) | −8,6% |
| Hexpol | Rörelseresultat, justerat | 631 | 721 | −12,5% |
