Här är bolagen med höjda och sänkta vinstförväntningar

Vilka börsbolag har analytikerna höjt respektive sänkt vinstförväntningarna på inför Q4-rapporterna som ligger en dryg månad bort? Det har Finwire undersökt med hjälp av Factsets konsensus.

Undersökningen visar att storbolag som Handelsbanken, SKF och Volvo har fått ganska stora höjningar av resultatestimaten sedan det senaste rapportsläppet, medan det i andra vågskålen (med sänkta estimat) finns bolag som H&M och Nokia.

I indextunga banksektorn har Handelsbanken fått höjda vinstförväntningar med 22 procent, för måttet rörelseresultat före kreditförluster, till 5,4 miljarder kronor för det fjärde kvartalet. Innan senaste rapporten låg förväntningarna på knappt 4,5 miljarder. Bland de andra storbankerna är förändringarna blygsamma.

Vinstkonsensus för lastbilsjätten Volvo har skruvats upp med 34 procent till en rörelsevinst på 8,6 miljarder. Göteborgskollegan SKF har höjts med över 10 procent till 2,3 miljarder kronor.

I skogssektorn noteras överlag negativa revideringar med undantag för Holmen som fått höjt konsensus med knappt 8 procent. Billerud Korsnäs konsensus har sjunkit med 21 procent och Stora Ensos 6 procent.

Byggbolagen Skanska och Peab har fått kraftigt höjda estimat med 68 respektive 53 procent, dock med relativt få analytiker ingående i konsensussiffran.

H&M, som åter stängt ned butiker i coronapandemin, har fått sänkt konsensus med drygt 5 procent.

I läkemedelssektorn noteras blygsam förändring för coronavaccin-aktuella Astra Zeneca.

Observera att analytikerna kommer att lämna uppdaterade estimat närmare in på kommande rapportsläpp.

BolagResultatparameterNuvarande konsensusFörändring estimat innevarande kvartalAntal estimatNästa rapport
Bank och finans
AvanzaRörelseres f kreditförluster29021236,8%32021-01-21
HandelsbankenRörelseres f kreditförluster5437445722,0%42021-02-03
NordeaRörelseres f kreditförluster10199912,8%72021-02-11
SEBRörelseres f kreditförluster66586665-0,1%62021-01-27
SwedbankRörelseres f kreditförluster57415910-2,9%62021-01-27
Betting
BetssonRörelseresultat, justerat32727717,9%42021-02-09
Evolution GamingRörelseresultat, justerat86806,9%52021-02-10
KambiRörelseresultat, justerat14946,2%32021-02-10
KindredRörelseresultat, justerat544034,7%52021-02-10
LeovegasRörelseresultat, justerat66-6,3%32021-02-11
Bygg
Assa AbloyRörelseresultat, justerat37373841-2,7%142021-02-05
JMRörelseresultat, justerat5104728,0%32021-02-04
LindabRörelseresultat, justerat2222172,6%32021-02-09
NCCRörelseresultat, justerat501518-3,2%42021-01-28
PeabRörelseresultat, justerat1688110452,9%32021-02-04
SkanskaRörelseresultat, justerat3792226167,7%52021-02-05
SwecoRörelseresultat, justerat5605501,9%42021-02-11
Finansiella tjänster
IntrumRörelseresultat, justerat152014405,6%52021-01-28
Fordon och komponenter
AutolivRörelseresultat, justerat26623612,9%162021-01-26
VolvoRörelseresultat, justerat8600643533,7%122021-02-03
VeoneerRörelseresultat, justerat-83-82172021-02-03
Gaming
ParadoxRörelseresultat, justerat1791733,5%32021-02-21
Hälsovård
ArjoRörelseresultat, justerat290302-3,9%52021-02-08
Astra ZenecaRörelseresultat, justerat218121551,2%72021-02-11
ElektaRörelseresultat, justerat52845615,9%72021-02-25
GetingeRörelseresultat, justerat167615478,4%72021-01-28
HumanaRörelseresultat, justerat9293-0,9%42021-02-11
RecipharmRörelseresultat, justerat36523157,9%42021-02-19
SobiRörelseresultat, justerat14361480-3,0%72021-02-18
Industrivaror och -tjänster
ABBRörelseresultat, justerat5675297,1%152021-02-04
AcademediaRörelseresultat, justerat1841792,6%42021-02-04
AddtechRörelseresultat, justerat245251-2,3%52021-02-04
Alfa LavalRörelseresultat, justerat167216680,3%92021-02-03
Atlas CopcoRörelseresultat, justerat53455439-1,7%132021-01-25
BravidaRörelseresultat, justerat458469-2,5%42021-02-12
CoorRörelseresultat, justerat95888,0%22021-02-11
EpirocRörelseresultat, justerat196618406,8%122021-02-01
GrängesRörelseresultat, justerat196209-6,2%32021-01-28
IndutradeRörelseresultat, justerat609642-5,1%52021-02-15
InwidoRörelseresultat, justerat2302128,4%32021-02-10
LagercrantzRörelseresultat, justerat1391334,4%42021-01-28
LifcoRörelseresultat, justerat63156412,0%42021-02-24
LoomisRörelseresultat, justerat465511-9,2%52021-02-03
MuntersRörelseresultat, justerat23620316,4%52021-02-18
NolatoRörelseresultat, justerat280294-4,6%32021-02-10
SaabRörelseresultat, justerat12251314-6,7%32021-02-11
SandvikRörelseresultat, justerat39673985-0,5%132021-01-21
SecuritasEbita13931419-1,8%32021-02-04
SKFRörelseresultat, justerat2287207510,2%132021-02-02
TrelleborgRörelseresultat, justerat10149902,4%72021-02-10
ÅF PöyryRörelseresultat, justerat445460-3,2%42021-02-05
IT
EricssonRörelseresultat, justerat896989250,5%162021-01-29
HexagonRörelseresultat, justerat292293-0,5%102021-02-03
NokiaRörelseresultat, justerat9791064-8,0%172021-02-04
TietoRörelseresultat, justerat101991,6%72021-02-17
Kemisk industri
HexpolRörelseresultat, justerat56249214,1%42021-01-29
Konsumtionsvaror
Clas OhlsonRörelseresultat, justerat383388-1,2%32021-03-10
DometicRörelseresultat, justerat4234073,9%72021-02-11
DustinRörelseresultat, justerat125139-10,2%32021-01-13
EssityRörelseresultat, justerat45335023-9,8%92021-01-27
H&MRörelseresultat, justerat39214132-5,1%132021-01-29
Swedish MatchRörelseresultat, justerat175616397,1%72021-02-05
ThuleRörelseresultat, justerat93885,6%52021-02-10
Mat och dryck
AAKRörelseresultat, justerat5855820,6%62021-01-28
AxfoodRörelseresultat, justerat512513-0,2%62021-02-04
CloettaRörelseresultat, justerat166175-4,8%32021-01-28
ICARörelseresultat, justerat131013020,6%62021-02-10
Scandi StandardRörelseresultat, justerat1261231,9%32021-02-11
Media
MTGRörelseresultat, justerat1026362,3%52021-02-10
Olja och gas
Lundin EnergyEbitda5835486,3%62021-01-28
Råvaror
BolidenRörelseresultat, justerat254825161,3%62021-02-12
Lundin MiningNettoresultat, justerat4751-8,3%52021-02-25
Skog
Billerud KorsnäsRörelseresultat, justerat218276-21,0%82021-01-29
HolmenRörelseresultat, justerat5435057,6%52021-02-05
SCARörelseresultat, justerat763775-1,5%92021-01-29
Stora EnsoRörelseresultat, justerat139148-6,2%132021-01-29
Stål
SSABRörelseresultat, justerat86279-69,1%92021-02-17
Sällanköp
NobiaRörelseresultat, justerat2432420,7%52021-02-04
NibeRörelseresultat, justerat109210583,1%72021-02-16
HusqvarnaRörelseresultat, justerat-417-30272021-02-03
ElectroluxRörelseresultat, justerat2094182514,8%112021-02-02
Teleoperatörer
Tele2Ebitda26122616-0,1%62021-02-10
TeliaEbitda816977096,0%122021-01-29
Källa: Factset

Finwire
Finwire
Nyhetsbyrå

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
0 Kommentarer
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer