Hoppa till huvudinnehållet

Analytikerna: Här är svenska storbolagen med störst potential

Astra Zeneca ligger i topp bland OMXS30-aktierna gällande störst positiv skillnad mellan genomsnittlig riktkurs och befintlig aktiekurs. H&M ligger i botten med största negativ skillnad. Det visar en genomgång som Finwire har gjort med Factset databas som underlag.*

Enligt fem i topp-listan har Astra Zenca en potential på 32,5 procent. Den genomsnittliga riktkursen ligger på 1 065,17 kronor, att jämföra med aktiekursen 803,90 kronor i skrivande stund. Därefter följer Tele2 med 26,1 procent, Swedish Match 19,6 procent, Ericsson 19,4 procent och Essity 17,0 procent.

De fem OMXS30-aktier med minst potential leds av H&M där genomsnittlig riktkurs ligger på 181,19 kronor, att jämföra med aktiekursen 202,70. Det innebär en skillnad på -10,6 procent. Därefter följer SCA med -8,2 procent, Alfa Laval -6,8 procent, Boliden -4,5 procent och ABB -1,2 procent.

Samtliga riktkurser och rekommendationer för OMXS30-aktier visas i bifogad tabell.

*) avstämningen gjordes efter lunch torsdagen 4 mars.

AktieRekommendation, genomsnittAktiekurs 4 mars, cirka kl 13.40Riktkurs, genomsnittSkillnad riktkurs vs aktiekurs
ABBBehåll250,80247,87-1,17%
Alfa LavalÖvervikt270,80252,35-6,81%
AutolivÖvervikt788,00872,1910,68%
Assa AbloyÖvervikt223,60233,414,39%
Atlas Copco BBehåll416,00441,276,08%
AstraZenecaKöp803,901 065,1732,50%
BolidenBehåll333,40318,37-4,51%
ElectroluxÖvervikt208,70221,155,97%
EricssonÖvervikt104,55124,8719,44%
EssityÖvervikt264,40309,2916,98%
EvolutionÖvervikt1 081,001 091,190,94%
GetingeÖvervikt214,20228,176,52%
HexagonBehåll727,40740,101,75%
H&MBehåll202,70181,19-10,61%
InvestorÖvervikt647,00677,714,75%
KinnevikBehåll392,45433,1710,37%
NordeaÖvervikt79,7888,0510,37%
SandvikÖvervikt230,00235,612,44%
SCABehåll150,75138,44-8,16%
SEBÖvervikt101,55102,651,09%
SecuritasBehåll139,30143,002,66%
Sv HandelsbankenÖvervikt93,2899,506,67%
SkanskaBehåll206,30227,8310,44%
SKFBehåll237,50236,09-0,59%
SwedbankÖvervikt155,44176,1813,34%
Swedish MatchÖvervikt625,80748,2919,57%
Tele2Övervikt109,40138,0026,14%
TeliaBehåll34,2938,0611,00%
VolvoÖvervikt225,90241,046,70%
Källa: Factset

Finwire har också undersökt hur fördelningen ser ut mellan positiva-behåll-negativa rekommendationer bland OMXS30-bolagen. Även här är det relativ fördel Astra Zeneca som har den största andelen positiva rekommendationer med 88 procentig. Därefter följer Ericsson med 79 procent och Swedish Match med 77 procent.

Mest negativa råd har SCA med 40 procent, följt av Telia med 39 procent.

AktieAndel positivAndel behållAndel negativaTotalt antal analytiker
ABB29,0%51,6%19,4%31
Alfa Laval42,1%47,4%10,5%19
Autoliv45,8%50,0%4,2%24
Assa Abloy54,2%37,5%8,3%24
Atlas Copco B11,5%65,4%23,1%26
AstraZeneca88,0%8,0%4,0%25
Boliden31,6%36,8%31,6%19
Electrolux50,0%31,3%18,8%16
Ericsson78,6%17,9%3,6%28
Essity57,1%33,3%9,5%21
Evolution50,0%50,0%0,0%8
Getinge53,8%15,4%30,8%13
Hexagon26,7%53,3%20,0%15
H&M35,7%46,4%17,9%28
Investor62,5%25,0%12,5%8
Kinnevik25,0%62,5%12,5%8
Nordea64,0%32,0%4,0%25
Sandvik61,5%26,9%11,5%26
SCA10,0%50,0%40,0%10
SEB48,0%32,0%20,0%25
Securitas45,0%30,0%25,0%20
Sv Handelsbanken60,9%34,8%4,3%23
Skanska50,0%16,7%33,3%6
SKF44,0%24,0%32,0%25
Swedbank60,0%36,0%4,0%25
Swedish Match76,5%11,8%11,8%17
Tele259,1%40,9%0,0%22
Telia46,4%14,3%39,3%28
Volvo73,9%17,4%8,7%23
Källa: Factset
Finwire
Finwire
Nyhetsbyrå

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
0 Kommentarer
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer