Ett decennium av börshändelser – #Sparpodden 320

Året 2019 blir dessutom decenniets avslutning. Det är på sin plats att reflektera över de gångna tio börsåren som nu tar slut. Vilka avgörande händelser har format vår nutid och vad säger det om de kommande årtiondet vi nu möter.

Källa: Infront, Nasdaq Stockholmsbörsen, Reuters, Euroclear

10-talet – ett framgångsdecennium på börsen

Världen kändes ganska annorlunda för tio år sedan. Finanskrisen var fortfarande högst aktuell och man kunde börja pussla ihop finansmarknaderna igen efter den kraftiga kraschen. När man ser tillbaka på börsdatan över de gångna tio åren så får man minst sagt vara nöjd, 214% uppgång räknat fram tills idag. Det är fortfarande några enstaka börsdagar kvar på detta året och det ser ut som att vi kommer stänga decenniet med 2019 som det bästa börsåret.

Bara 2 av 10 år som börsen gett negativ avkastning mätt som SIXRX.Totalt ser det ut att landa på ungefär 214% avkastning totalt för hela tioårs perioden. Det motsvarar 12% i årlig avkastning (CAGR).

Antalet bolag som handlas på Stockholmsbörsen listor (Large, Mid, Small cap) har gått ifrån 258 till 340st. Det är en ökning med ca 31% i antal bolag, del har antalet ökat genom att fler bolag gjort börsnotering men också i form av att fler bolag vuxit sig stora nog för Stockholmsbörsen.
Det totala börsvärdet som Nasdaq själva rapporterat har gått ifrån 4 230 miljarder svenska kronor till idag 7 460 miljarder. Det är en ökning med ca 76%.

Värderingsmässigt om man drar hela Stockholmsbörsen över en kam så var P/E talet kring 16 vid inledningen av decenniet och just nu handlas börsen till samma värdering på 16.

Intresset för börsen

Under decenniet har privatpersoner fått se Investeringssparkontot (ISK) både startat och förändrat i två omgångar. Det är fortfarande tillsammans med Kapitalförsäkring ett mycket förmånligt sätt att investera på börsen. Det är enkelt att hantera och en låg skatt nu när ränteläget är lågt.

Enligt Euroclears statistik över aktieägandet i Sverige så är det nästan lite smått förvånande en minskning i antalet svenskar som äger aktier. Ungefär 1,9 miljoner svenskar år 2010 till ca 1,8 miljoner svenskar år 2018.
Sett till andelen av befolkningen är det större förändring då vi gått från ca 9,3 miljoner svenskar år 2010 till idag strax över 10,1 miljoner svenskar.

Det kan spontant kännas synd att inte fler svenskar väljer att äga aktier, men samtidigt ska man glädjas åt att vi är nästan 2 miljoner svenskar som faktiskt äger aktier. Sverige har en av världens största andel av befolkningen som äger aktier.
En tänkbar anledning till varför det inte är kanske framfarten av indexfonder. Under decenniet har indexfonder vuxit markant och avgiften har samtidigt pressats vilket gjort det enkelt och billigt att komma åt börsen på detta sätt.

Valutan

Valutapar2010201120122013201420152016201720182019
EUR/SEK10,248,838,908,648,839,359,299,449,7810,45
USD/SEK7,396,436,806,366,558,278,588,757,889,40
GBP/SEK11,8010,3110,7210,0810,7612,4812,2211,0011,1812,53
DKK/SEK1,371,181,201,161,181,261,241,271,311,40
NOK/SEK1,241,121,161,161,041,070,991,061,021,04

Under de senaste åren har privatpersoner i Sverige svurit över den fallande svenska kronan. Men sett över hela decenniet så har den svenska kronan faktiskt inte rört sig alls mot några valutapar och dessutom stärkts i vissa fall.

Amerikanska dollarn (USD) mot den svenska kronan (SEK) har gått ifrån 7,39 till idag 9,40. Det betyder att dollarn stärkts med ca 27%. Däremot Euro mot kronan har knappt rört sig från 10,24 då till 10,45 idag.
Mot den norska kronan (NOK) har svenska kronan till och med stärkt sig.

Bostadsmarknaden

201020112012201320142015201620172018
Amorteringskrav:Bolånetak på 85%Amorteringskrav 1Amorteringskrav 2
Hushållens skuld som andel av disponibel inkomst163,8163,9164,4167170,4176,7182,1186,7186,9
Totalt Antal bostäder i Sverige 4 551 432 4 572 561 4 599 997 4 633 678 4 669 081 4 716 568 4 795 717 4 859 252 4 924 792
Varav Bostadsrätter901 335915 495928 587944 664960 700982 5221 008 2681 034 4201 061 351
Bostadsrätter, andel av totalen20%20%20%20%21%21%21%21%22%
Varav Hus1 814 2281 819 5321 826 4481 834 1441 841 3781 848 4841 878 1201 889 0641 897 276
Hus, andel av totalen40%40%40%40%39%39%39%39%39%

Skuldsättningen har ökat mätt som andel av disponibel inkomst. I början av decenniet var den genomsnittliga skuldsättningen 163% av den disponibla inkomsten, år 2018 var den siffran uppe i 187%

Det har dessutom varit något av en bostadsboom under det decenniet. Det har äntligen byggts ganska flitigt i landet och det totala antalet bostäder har gått ifrån 4,5 miljoner till 4,9 miljoner. Du kan se i tabellen ovan hur många bostäder som är Hus respektive Bostadsrätter. Resterande belopp är hyresrätter m.m.
Antalet Bostadsrätter har ökat i andel av totalen, förmodligen som en konsekvens av prisuppgången och den ökade efterfrågan. Hur prisuppgången har varit på Hus och Bostadsrätter ser du nedan:

Prisutveckling per år2010201120122013201420152016201720182019
Fastighetsprisindex, Riket3%-3%2%6%9%10%8%4%0%3%
Fastighetsprisindex, Stockholm3%-1%2%9%11%14%6%0%-5%1%
Fastighetsprisindex, Göteborg6%-4%4%7%8%7%11%3%3%1%
Fastighetsprisindex, Malmö3%-7%0%3%8%14%7%8%1%5%
HOX Lägenhetspriser, Sverige7%-4%7%13%15%17%8%-6%2%4%
HOX Lägenhetspriser, Stockholm1%7%3%8%9%23%7%8%-9%4%
HOX Lägenhetspriser, Göteborg2%6%3%10%5%26%12%14%-4%2%
HOX Lägenhetspriser, Malmö6%-2%-3%2%2%14%14%18%-3%5%

En viktig faktor som har hjälpt driva på prisutvecklingen och den ökade skuldsättning är den låga och fallande räntan vi har upplevt under de senaste 10 åren. Men kanske förvånande nog var inte räntan särskilt hög när vi inledde 2010 utan reporäntan var då 0.25 och har som högst varit 2 och som lägst -0.5 under decenniet.

Ränteläget2010201120122013201420152016201720182019
Reporäntan, början av året0,251,251,7510,750-0,35-0,5-0,5-0,25

Tack 10-talet

Det finns mycket att vara tacksam över från 10-talet. Det finns givetvis också saker som man kan peka på som varit mindre positiva. En ökad politisk polarisering, ett fortsatt ökat klimatavtryck, EU samarbetet håller på att krackelera, skuldsättningen ökar och listan kan göras längre.
De faktorerna som jag precis räknande upp är brinnande frågor som vi brottas med idag, men man behöver hålla en balans mellan det positiva och det negativa. Nyhetsrapporteringen är lutad åt det negativa vilket får oss lätt att tror att världen är ur balans.
Den som inledde 10-talet och bara såg en global finansmarknaden som var satt ur spel och sydeuropeiska länder som var nära kollaps hade kanske svårt att se de möjligheter som sen dök upp.
Jag har hört investerare “ropa varg” sen 2010 och 2011 och trott att börsen skulle vända ner. Ännu fler som drog konjunkturcykel-argumentet med 5-7år av uppgång kring 2014/2015 då börsen då gått upp ca 5-7 år efter kraschen och drog slutsatsen att börsen skulle gå ner.
Det är mycket avkastning som man gått miste om ifall man varit en obotlig skeptiker under 10-talet.

Med det sagt så kan världsbilden snabbt förändras, så att vara en realist och anpassningsbar efter vad som händer är alltid att föredra. Nu välkomnar vi snart 20-talet och tror på goda möjligheter tills motsatsen bevisas.

Vilka är dina bästa börsminnen från 10-talet? Dela gärna dina bästa och/eller sämsta upplevelser från börsens värld i kommentarsfältet nedan.

/Alexander Gustafsson

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
1 Kommentar
Äldst
Nyast Mest gillade
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer
tyronewaerner
tyronewaerner
2019-12-16 08:29

Denna statistik är otroligt bra att få se,perfekt,speciellt för mina barnbarn.Tytone